Christiansburg Aquatic Center - Site License            4/2/2017 - 8:16 PM
    2017 EZ Southern Region Speedo Champ Series - 3/30/2017 to 4/2/2017    
                           Last Completed Event                            
 
 Event 38  Men 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
        EZ SC: # 3:21.35  3/24/2009 Greater Philadelphia A.C.
                          J Lumpkin, B McHugh, N Marks, D McCall
  Pool Record: @ 3:10.90  2/24/2012 NC State
                          Kopas, Bishop, Miesfeld, Boffa
                 3:32.79  FUT Futures LCM
                 3:46.99  QT EZ QT
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Egg Harbor Twp S-MA  'A'      3:24.84    3:23.87 FUT     40  
     1) Bell, Cristian R 16           2) Duff, Andrew R 18            
     3) McGroarty, Brian T 18         4) Liu, Justin M 17             
             24.79        50.69 (50.69)
        1:16.68 (25.99)     1:47.14 (56.45)
        2:10.76 (23.62)     2:38.50 (51.36)
        3:00.18 (21.68)     3:23.87 (45.37)
  2 Lancaster Aquati-MA  'A'      3:25.84    3:26.02 FUT     34  
     1) Moll, Joseph T 16             2) Elzer, Nathan T 18           
     3) Anderson, Colin J 18          4) Byrne, Jared W 17            
             24.67        50.64 (50.64)
        1:18.02 (27.38)     1:49.37 (58.73)
        2:12.72 (23.35)     2:40.12 (50.75)
        3:01.98 (21.86)     3:26.02 (45.90)
  3 Lancaster Aquati-MA  'B'      3:31.39    3:29.80 FUT     32  
     1) Lynam, Nicholas P 16          2) Fissella, Andre D 15         
     3) Markley, Arthur M 18          4) Feryo, Matthew R 17          
             25.26        51.94 (51.94)
        1:19.38 (27.44)     1:50.89 (58.95)
        2:14.47 (23.58)     2:41.71 (50.82)
        3:04.26 (22.55)     3:29.80 (48.09)
  4 Peters Township-AM  'A'       3:44.44    3:30.44 FUT     30  
     1) Hopta, Stephen R 17           2) Martin, John M 18            
     3) Luniewski, Paul C 17          4) Brewer, Benon 18             
             24.84        51.63 (51.63)
        1:18.54 (26.91)     1:50.55 (58.92)
        2:14.55 (24.00)     2:42.74 (52.19)
        3:05.12 (22.38)     3:30.44 (47.70)
  5 Delaware Swim Te-MA  'B'      3:29.55    3:31.25 FUT     28  
     1) Ciecko, Bryce A 17            2) Pirrung, Ryan M 15           
     3) Jurcik, Emils Gustav B 16     4) Darhower, Jeb J 17           
             26.12        53.47 (53.47)
        1:21.23 (27.76)     1:53.21 (59.74)
        2:16.76 (23.55)     2:44.58 (51.37)
        3:06.71 (22.13)     3:31.25 (46.67)
  6 Nation's Capital-PV  'B'      3:31.29    3:31.37 FUT     26  
     1) Truong, Darius D 14           2) Sita, John R 17              
     3) Goldblatt, Leo W 14           4) Revers, Andrew J 16          
             25.10        52.60 (52.60)
        1:20.18 (27.58)     1:52.44 (59.84)
        2:16.81 (24.37)     2:44.13 (51.69)
        3:06.41 (22.28)     3:31.37 (47.24)
  7 Rockville Montgo-PV  'A'      3:28.72    3:32.33 FUT     24  
     1) Chang, Sebastian H 16         2) Nonato, Joseph A 15          
     3) Kim, Jisu 16                  4) Kim, Abraham 19              
             25.48        52.44 (52.44)
        1:20.44 (28.00)   1:53.01 (1:00.57)
        2:17.04 (24.03)     2:45.57 (52.56)
        3:08.19 (22.62)     3:32.33 (46.76)
  8 Golden Ram Aquat-MA  'A'      3:39.07    3:33.59 QT      22  
     1) Bass, Harrison L 17           2) Tascione, Matthew A 17       
     3) Bergan, Jared H 17            4) Cary, Connor J 15            
             26.07        54.06 (54.06)
        1:22.16 (28.10)   1:54.14 (1:00.08)
        2:17.72 (23.58)     2:45.78 (51.64)
        3:08.58 (22.80)     3:33.59 (47.81)
  9 Severna Park  St-MD  'A'      3:31.29    3:35.04 QT      18  
     1) Walden, Vincent C 16          2) Schultz, Jackson L 16        
     3) Feliz, John T 16              4) Kuriawa, Alex J 15           
             25.98        53.74 (53.74)
        1:21.11 (27.37)     1:52.25 (58.51)
        2:16.92 (24.67)     2:46.30 (54.05)
        3:09.29 (22.99)     3:35.04 (48.74)
 10 Machine Aquatics-PV  'A'      3:21.10    3:35.50 QT      14  
     1) Cruzado, Diego R 16           2) Gibson, John W 15            
     3) Mathis, Ryan A 15             4) Longo, Nicholas J 17         
             26.19        55.38 (55.38)
        1:23.08 (27.70)     1:55.01 (59.63)
        2:19.33 (24.32)     2:48.34 (53.33)
        3:10.87 (22.53)     3:35.50 (47.16)
 11 Arena Club Aquat-MD  'A'      3:32.97    3:35.81 QT      12  
     1) Young, Mason P 15             2) Kosar, Tyler P 17            
     3) Baldino, Ryan G 17            4) Young, Tucker H 16           
             24.70        50.92 (50.92)
        1:20.74 (29.82)   1:54.14 (1:03.22)
        2:19.21 (25.07)     2:48.74 (54.60)
        3:11.03 (22.29)     3:35.81 (47.07)
 12 Fox Chapel Kille-AM  'A'      3:35.26    3:36.14 QT      10  
     1) Kondrit, Kevin W 18           2) Hurley, Collin M 18          
     3) Thomas, Brandon M 18          4) Blackburn, Benjamin T 18     
             26.80        54.60 (54.60)
        1:22.35 (27.75)     1:53.76 (59.16)
        2:17.22 (23.46)     2:44.81 (51.05)
        3:09.04 (24.23)     3:36.14 (51.33)
 13 Pittsburgh Elite-AM  'A'      3:28.77    3:36.21 QT       8  
     1) Fitzpatrick, Jack T 16        2) Jaime, Jacobo 18             
     3) Harkins, Harry C 18           4) Novak, Brandon P 17          
             25.03        51.39 (51.39)
        1:20.17 (28.78)     1:43.16 (51.77)
        1:59.02 (15.86)                    
            3:10.27 ( )         3:36.21 ( )
 14 757 Swim-VA  'A'              3:30.54    3:37.54 QT       6  
     1) Smith, Austin C 14            2) Watson, Taylor J 17          
     3) Long, Samuel C 15             4) Morrow, John M 16            
             26.97        55.35 (55.35)
        1:24.04 (28.69)   1:57.63 (1:02.28)
        2:20.99 (23.36)     2:49.21 (51.58)
        3:12.13 (22.92)     3:37.54 (48.33)
 15 Rockville Montgo-PV  'B'      3:33.77    3:37.84 QT       4  
     1) Handy, Evan R 16              2) Sorensen, Jacob L 16         
     3) Crane, Duncan R 17            4) Mendley, Steven C 16         
             26.84        55.40 (55.40)
        1:23.65 (28.25)   1:56.61 (1:01.21)
        2:21.20 (24.59)     2:50.35 (53.74)
        3:12.69 (22.34)     3:37.84 (47.49)
 16 Retriever Aquati-MD  'A'      3:37.02    3:38.35 QT       2  
     1) Wolter, Jackson T 17          2) Selnick, Benjamin W 17       
     3) Hoskins, Matthew C 17         4) Langan, Emmett R 18          
             27.06        56.41 (56.41)
        1:24.52 (28.11)   1:56.93 (1:00.52)
        2:21.14 (24.21)     2:49.14 (52.21)
        3:12.22 (23.08)     3:38.35 (49.21)
 17 Radnor Aquatic C-MA  'A'      3:33.05    3:38.53 QT     
     1) Rai, Dyaus N 15               2) Octaviano, Antonio T 14      
     3) Pettit, Collin S 17           4) Keer, Dylan T 19             
             27.23        55.63 (55.63)
        1:22.64 (27.01)     1:53.62 (57.99)
        2:18.40 (24.78)     2:47.77 (54.15)
        3:11.59 (23.82)     3:38.53 (50.76)
 18 Arlington Aquati-PV  'A'      3:36.24    3:38.67 QT     
     1) Swisher, Noah J 17            2) Rosenthal, Zach A 17         
     3) Sughrue, Connor P 17          4) Mladenovic, Matea A 16       
             26.71        54.82 (54.82)
        1:22.70 (27.88)   1:55.32 (1:00.50)
        2:20.37 (25.05)     2:48.48 (53.16)
        3:12.20 (23.72)     3:38.67 (50.19)
 19 York Swim Club-PV  'A'        3:32.46    3:38.91 QT     
     1) Byman, Peter O 18             2) Kinsella, Paul E 15          
     3) Mennitt, Benjamin C 17        4) Torrington, Bradley J 18     
             26.27        54.61 (54.61)
        1:22.65 (28.04)     1:54.33 (59.72)
        2:19.78 (25.45)     2:49.33 (55.00)
        3:12.91 (23.58)     3:38.91 (49.58)
 20 Egg Harbor Twp S-MA  'B'      3:39.76    3:39.72 QT     
     1) Bell, Brandon S 14            2) Dinofrio, Nicholas J 17      
     3) Rogers, Joseph T 17           4) Clauhs, Brett A 17           
             25.65        53.69 (53.69)
        1:23.58 (29.89)   1:57.73 (1:04.04)
        2:22.12 (24.39)     2:50.76 (53.03)
        3:13.87 (23.11)     3:39.72 (48.96)
 21 Univ Maryland Aq-PV  'A'      3:39.00    3:40.26 QT     
     1) Robinson, Nathaniel G 16      2) Fuller, Xavier T 17          
     3) Bendana, Jon S 17             4) Jackson, Mitchell C 17       
             27.30        56.63 (56.63)
        1:24.82 (28.19)   1:57.98 (1:01.35)
        2:22.76 (24.78)     2:50.72 (52.74)
        3:14.07 (23.35)     3:40.26 (49.54)
 22 Greater Baltimor-MD  'A'      3:38.48    3:40.38 QT     
     1) Shane, Kyle A 16              2) Scholz, Eric F 17            
     3) Gurri, Lorenzo A 16           4) Rice, Brendan M 16           
             26.80        54.82 (54.82)
        1:23.06 (28.24)   1:55.95 (1:01.13)
        2:20.99 (25.04)     2:50.25 (54.30)
        3:14.00 (23.75)     3:40.38 (50.13)
 23 Monocacy AC-MD  'A'           3:26.55    3:40.58 QT     
     1) Bennici, Charles R 15         2) Landon, Ben T 16             
     3) Bennici, Matthew D 17         4) Riedel, Alexander R 14       
             26.35        54.31 (54.31)
        1:23.18 (28.87)   1:56.40 (1:02.09)
        2:21.05 (24.65)     2:50.05 (53.65)
        3:14.29 (24.24)     3:40.58 (50.53)
 24 Team Pittsburgh-AM  'A'       3:38.29    3:41.98 QT     
     1) Watterson, Liam A 17          2) Yao, Bohan 17                
     3) Molinaro, Conrad M 16         4) Madey, Nicholas R 16         
             26.50        55.08 (55.08)
        1:24.61 (29.53)   1:58.01 (1:02.93)
        2:23.11 (25.10)     2:52.15 (54.14)
        3:15.58 (23.43)     3:41.98 (49.83)
 25 Herndon Aquatic-PV  'A'       3:41.90    3:42.02 QT     
     1) Ham, Jack Henry 17            2) Stewart, Matthew J 16        
     3) Zhai, Alan S 17               4) Kucik, Charlie N 14          
             26.61        54.90 (54.90)
        1:25.36 (30.46)   2:00.25 (1:05.35)
        2:24.49 (24.24)     2:52.74 (52.49)
        3:15.88 (23.14)     3:42.02 (49.28)
 26 Machine Aquatics-PV  'B'      3:22.77    3:42.56 QT     
     1) Weber, Drew M 17              2) Burns, Michael R 17          
     3) Kambhampaty, Adi F 15         4) Brown, Miles J 17            
             26.36        55.17 (55.17)
        1:23.48 (28.31)   1:56.10 (1:00.93)
        2:22.16 (26.06)     2:51.83 (55.73)
        3:15.35 (23.52)     3:42.56 (50.73)
 27 Pine Richland Aq-AM  'A'      3:39.31    3:42.71 QT     
     1) Steger, Alex J 16             2) Phipps, Brian J 15           
     3) Schonbachler, Ryan R 17       4) Loper, Noah R 15             
             27.31                     
            1:25.75 ( )         1:59.16 ( )
        2:23.61 (24.45)     2:51.72 (52.56)
        3:15.86 (24.14)     3:42.71 (50.99)
 28 Woodland Hills A-AM  'A'      3:38.16    3:42.92 QT     
     1) Cannon, Ellis G 18            2) Jamison, Noah C 16           
     3) Countouris, Benito L 17       4) Demkee, Aidan J 16           
             26.31        55.13 (55.13)
        1:24.08 (28.95)   1:57.72 (1:02.59)
        2:23.89 (26.17)     2:52.93 (55.21)
        3:16.69 (23.76)     3:42.92 (49.99)
 29 Diplomat Swim Cl-MA  'A'      3:42.45    3:43.11 QT     
     1) Hohman, Ryan P 17             2) Lutter, Tyler A 17           
     3) Uhlin, Keir L 18              4) Glass, Nicholas E 17         
             27.85        58.15 (58.15)
        1:27.52 (29.37)   2:02.32 (1:04.17)
        2:26.07 (23.75)     2:54.61 (52.29)
        3:17.63 (23.02)     3:43.11 (48.50)
 30 Blue Wave Swim T-PV  'A'      3:40.29    3:44.07 QT     
     1) Chenault, Calvin L 18         2) Zapp, John P 15              
     3) Vanik, Alexander J 18         4) Wall, Trace S 15             
             27.66        56.30 (56.30)
        1:26.89 (30.59)   2:00.77 (1:04.47)
        2:17.03 (16.26)     2:54.57 (53.80)
        3:18.40 (23.83)     3:44.07 (49.50)
 31 Columbia Aquatic-MD  'A'      3:42.76    3:45.82 QT     
     1) Carruth, Jordan A 15          2) Elshafei, Adam E 17          
     3) Costello, Gregory S 16        4) Zou, Matthew Y 15            
             27.40        56.58 (56.58)
        1:25.72 (29.14)   1:59.38 (1:02.80)
        2:25.05 (25.67)     2:54.55 (55.17)
        3:19.43 (24.88)     3:45.82 (51.27)
 32 Battlefield Area-VA  'A'      3:44.72    3:46.00 QT     
     1) Difazio, Michael L 17         2) Woodside, Braeden M 16       
     3) Johnson, Nathan E 20          4) Wood, Anthony G 15           
             27.77        57.73 (57.73)
        1:25.80 (28.07)   1:59.18 (1:01.45)
        2:23.63 (24.45)     2:52.86 (53.68)
        3:17.64 (24.78)     3:46.00 (53.14)
 33 Seneca Valley Sw-AM  'A'      3:45.14    3:46.08 QT     
     1) Simoes, Jonathan E 15         2) Sawyer, Christian R 17       
     3) Quiggle, Connor G 17          4) Bredl, Maxwell J 16          
             27.95        57.02 (57.02)
        1:26.46 (29.44)   2:00.56 (1:03.54)
        2:25.67 (25.11)     2:54.50 (53.94)
        3:18.83 (24.33)     3:46.08 (51.58)
 34 Pittsburgh Elite-AM  'B'      3:38.59    3:47.67        
     1) Diffendal, Benjamin J 17      2) Bohan, Amatheon C 18         
     3) Neal, Brendan L 15            4) Kretschmar, Graham R 16      
             26.88        55.05 (55.05)
        1:24.27 (29.22)   1:59.36 (1:04.31)
        2:25.74 (26.38)     2:57.12 (57.76)
        3:20.86 (23.74)     3:47.67 (50.55)
 35 Frederick Area S-MD  'A'      3:45.97    3:50.87        
     1) Wells, Thomas W 18            2) Franklin, Ryan A 20          
     3) Locke, Nikita A 18            4) Hoyt, Jacob Y 17             
             27.21        57.85 (57.85)
        1:27.71 (29.86)   2:01.91 (1:04.06)
        2:28.06 (26.15)     2:58.61 (56.70)
        3:22.99 (24.38)     3:50.87 (52.26)
 36 The Capitol Sea-PV  'A'       3:43.17    3:52.16        
     1) Leith, Zachary C 13           2) Su, Jeffrey M 17             
     3) Chalk, Liam N 16              4) Winter, Jacob H 17           
             28.50        59.57 (59.57)
        1:29.82 (30.25)   2:04.87 (1:05.30)
        2:30.45 (25.58)     3:01.10 (56.23)
        3:25.48 (24.38)     3:52.16 (51.06)
 37 All Star Aquatic-PV  'A'      3:33.69    3:53.78        
     1) Li, Alan H 15                 2) Bergman, Zachary P 17        
     3) Cosgrove, William G 15        4) Heller, Stefan T 17          
             31.19    1:02.03 (1:02.03)
        1:30.79 (28.76)   2:04.43 (1:02.40)
        2:31.78 (27.35)     3:03.47 (59.04)
        3:27.05 (23.58)     3:53.78 (50.31)
 -- Nation's Capital-PV  'A'      3:16.27         DQ        
     1) Gentry, Austin J 16           2) Cobb, Ian R 16               
     3) Truong, Devin Q 18            4) Makin, Peter G 15            
             25.40        52.65 (52.65)
        1:19.71 (27.06)     1:51.50 (58.85)
        2:14.96 (23.46)     2:42.69 (51.19)
        3:04.96 (22.27)          DQ (46.71)
 -- Annapolis Swim C-MD  'A'      3:35.72         DQ        
     1) Hayburn, Patrick G 15         2) Falsone, Andrew V 16         
     3) Vita, Joseph F 17             4) Lenham, Eoin K 14            
             27.33        56.08 (56.08)
        1:25.70 (29.62)   1:59.21 (1:03.13)
        2:23.47 (24.26)     2:53.01 (53.80)
        3:16.92 (23.91)          DQ (50.13)
 -- The Capitol Sea-PV  'B'       3:45.03         DQ        
     1) Levine, Max J 17              2) Talcott, Wyatt W 17          
     3) McNavage, Grant A 14          4) Muir, Andrew J 14            
             30.60    1:03.13 (1:03.13)
        1:37.25 (34.12)   2:18.05 (1:14.92)
        2:45.45 (27.40)   3:18.66 (1:00.61)
        3:42.52 (23.86)          DQ (51.05)
 -- Delaware Swim Te-MA  'A'      3:27.52         DQ        
     1) Johnson, Jacob C 17           2) Otto, Matthew J 17           
     3) Sweeney, Connor J 18          4) Menzer, Alec J 17            
             24.39        50.59 (50.59)
        1:17.32 (26.73)     1:47.49 (56.90)
        2:10.34 (22.85)     2:37.46 (49.97)
        2:59.99 (22.53)          DQ (46.80)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 38                      
 
  1. Delaware Swim Team                660   2. Lancaster Aquatic Club            499
  3. Nation's Capital Swim Club      477.5   4. Egg Harbor Twp Seahawks           365
  5. Coast Guard Blue Dolphins       166.5   6. Golden Ram Aquatics               163
  7. Peters Township Swim Club         156   8. Machine Aquatics                  139
  9. Monocacy Aquatic Club             136  10. Rockville Montgomery Swim Club  126.5
 11. Pittsburgh Elite Aquatics         103  12. Unattached                         83
 13. Arena Club Aquatics                82  14. Severna Park  Stingrays          63.5
 15. Radnor Aquatic Club                59  16. 757 Swim                           53
 17. Fox Chapel Killer Whales           44  17. Tri-Hampton YMCA Swim Team         44
 19. Central Bucks Swim Team            42  20. Retriever Aquatic Club           38.5
 21. Austin Swim Club                   36  22. Pine Richland Aquatics             35
 23. Diplomat Swim Club                 30  24. Jewish Community Ctr Sailfish      22
 25. H2okie Aquatics                    17  26. Baltimore Jewish Community Cen   16.5
 27. Woodland Hills Aquatic Team        16  28. Mariner Swim Club                  15
 29. Team Pittsburgh Aquatics           14  30. Unattached Sea                      8
 31. All Star Aquatics                 4.5  32. Chesapeake Bay Aquatic Club         4
 33. Cavalier Swim Club                  1  34. Herndon Aquatic Club              0.5